Amikor a Juventus az új stadion építése mellett döntött, úgy gondolta, hogy nemcsak egy múzeumban kellene megemlékezni a múltról, hanem a stadion minden egyes szegletében: ebből jött az ötlet, hogy a klubtörténelem 50 legnagyobb játékosának nevét - a hollywoodi hírességek sétányának megfelelő módon - az új aréna különböző részein elhelyezi. Sorozatunkban bemutatjuk azt az 50 embert, akiket ha nem ismerünk, akkor semmit sem tudunk a Juventus múltjáról. Exkluzív sorozatunk új része, máshol eddig még nem látott kordokumentumok és információk nélkülözésével.
Amikor a Juventus az új stadion építése mellett döntött, úgy gondolta, hogy nemcsak egy múzeumban kellene megemlékezni a múltról, hanem a stadion minden egyes szegletében: ebből jött az ötlet, hogy a klubtörténelem 50 legnagyobb játékosának nevét - a hollywoodi hírességek sétányának megfelelő módon - az új aréna különböző részein elhelyezi. Sorozatunkban bemutatjuk azt az 50 embert, akiket ha nem ismerünk, akkor semmit sem tudunk a Juventus múltjáról. Exkluzív sorozatunk új része, máshol eddig még nem látott kordokumentumok és információk nélkülözésével.
Pavel Nedved (született: 1972. augusztus 30., Cheb)
Zinedine Zidane távozásának kevés pozitívuma volt. Összesen kettő: az egyiket Gianluigi Buffonnak, a másikat pedig Pavel Nedvednek hívják. Ők érkeztek ugyanis annak a hatalmas talicska pénznek a felhasználásával, amit a klub a francia zseniért kapott. Nedved talán nem volt olyan technikás mint Zidane, talán nem látott úgy a pályán, mint a francia, de egyben szerintem felülmúlta: a pályán hatalmas szíve volt, és ezt mindig, minden körülmények között megmutatta, a Juventus színeiben játszott mind a 324 mérkőzésén.
Nedved 41 millió euróért érkezett 2001-ben. Azzal a nem titkolt céllal igazolták, hogy méltó örököse lehessen Zidane-nak. Igaz, ennek a cikknek nem célja, hogy a jelen helyzetet értékelje múltbéli történések alapján, mégsem tudom megállni, hogy összehasonlítsam ezt a helyzetet azzal, amikor Nedved 2009-es visszavonulása után a pótlását kívánták megoldani. Diego mindössze 25 millió euróba került, ha ezt összehasonlítjuk Nedved reálértéken számolt kb 48 millió eurós értékével, akkor máris látjuk, hogy Zidane pótlását komolyabban gondolták, mint Nedvedét. Igaz, Zidane-ért egy halom pénz érkezett, Nedved pedig innen vonult vissza.
Mielőtt a Juventusba igazolt, Pavel a Lazio színeiben is kiadta magából a maximumot: kék-fehér mezben szerzett egy bajnoki aranyat, két Olasz Kupát, két Olasz Szuperkupát, Kupagyőztesek Európa Kupáját és Európai Szuperkupát is nyert. Nem lehet nem párhuzamot vonni a római csapat legsikeresebb évei és Nedved ottléte között, igaz, Mihajlovics, Nesta, Vieri és Salas is társai voltak a sikerekben.
Nedved belövi a Kupagyőztesek Európa Kupája történetének utolsó találatát, és ezzel megnyeri azt a Laziónak. (Ezzel egyébként a 98-99-es KEK kiírásban Kenesei Krisztiánnal holtversenyben 4-4 góllal végeztek a góllövőlistán.)
Hihetetlen munkabírása a csapat mostani tagjaira kevéssé jellemző. Az Isteni Pavel nem volt sérülékeny, emellett játékstílusa rengeteg futást, brusztolást igényelt. Első 5 juventusos idényében 211 meccsen játszott, tehát mind a bajnokságban, a kupában és a bajnokok ligájában alapember volt – természetesen.
Ezen idények közül kiemelkedett a 2002-2003-as, amikor Nedved a Juventust a BL-döntőig vezette, a Barcelona és a Real Madrid legyőzésén keresztül – hihetetlen belegondolni, hogy milyen erős volt ez a csapat. A döntőben viszont nem játszhatott, köszönhetően egy buta szabálytalanságnak, és egy túl szigorú bírói ítéletnek (és az általam mindig is gyűlölt McManamannak).
2003 legszarabb pillanata.
Aki látta, valószínűleg sosem felejti el a hazai pályán 3-1-re megsemmisített Real játékosok arcát, Del Piero gólörömét, Buffon 11-es védését és végül Nedved gólját, amivel megadta a kegyelemdöfést a madridiaknak. És sajnos azt sem, amikor Nedved a sárgalap láttán elkeseredik, majd a lefújás után sírva fakad, csapattársai hiába vigasztalják.
Hiánya hatalmas veszteséget jelentett a döntőbe jutott zebráknak, akik nem is tudták legyőzni a Milan csapatát, és végül 11-esekkel alulmaradtak.
Annak ellenére, hogy a Juventus nem tudta megnyerni a Bajnokok Ligáját, Nedved ebben az évben megérdemelten kapta meg az Aranylabdát, Henry és Maldini előtt. Ezzel a nyolcadik aranylabdát szállította a klub színeinek.
A 2004-es évben az Európa Bajnokságon villogott a Cseh Fúria, és minden esélye megvolt rá, hogy végre a döntőben is irányíthassa a nemzeti csapatot. Azonban az elődöntő során – a görögök ellen – a meccs első félidejében megsérült, és nélküle ismét nem volt képes csapata a sikerre. A görögök szánalmas góljukkal a döntőbe jutottak, hogy ott ismét „nyerjenek.” Bár a fociban, és így az életben sincsen HA, én mégis azt mondom, hogy ha a BL-döntőben ott van, és ha az EB-elődöntőn nem sérül meg Nedved, akkor mind a két meccs másképp alakult volna. Sajnos ezt sosem tudjuk meg.
A 2006-os világbajnokság után a Juventust a Serie B-be tették. A Juventus csapata 8 játékost adott a döntőnek, ám rajtuk kívül természetesen Nedved jövője is találgatások kereszttüzébe került. A cseh nem véletlenül került a Juventus legendái közé. Úgy döntött, hogy segít azon a csapaton, ahol aranylabdás, ünnepelt játékossá vált, és a Serie B-be is követte társait. Ebben az idényben a Del Piero, Trezeguet, Nedved trió 47 gólt szerzett a csapat 83 találatából. Idény közben tovább borzolta a kedélyeket, amikor Nedved egy csúnya belépője után piros lapot kapott (jogosan), majd 5 meccses, kiemelkedő eltiltást kapott. Az egyébként is feszült hangulatban Pavelt megrázta az igazságtalannak érzett ítélet, és a visszavonulás gondolatával játszadozott, főleg, mivel csak egy éves szerződése volt a klubbal, a Serie B-s idényre.
Visszajutás után azonban még két évet lehúzott, továbbra is a csapat leghajtósabb, legjobb mentalitású játékosaként. Bár sokan már arról beszéltek, hogy itt lenne az ideje váltani az ő posztján (hiszen Nedved gyorsasága eddigre megkopott), azonban senki sem tudott – azóta sem – hozzá hasonló mentalitással, akarással, sebességgel , technikával, alázattal játszani a csapatban.
A feljutás utáni első évben a csapat harmadik lett, a következő évad elején pedig Nedved bejelentette, hogy az idény végén visszavonul. 2009-ben a Chelsea ellen egy időre megsérült, mert a kékek mestere remekül vette észre, hogy a Juventus egyetlen rájuk veszélyes játékosa a cseh. Ezért már az első félidőben szétrúgták. Ezzel 2009. március 10-én játszotta utolsó európai kupamérkőzését.
Nedved és Lampard
Kapott ajánlatokat ezután más csapatoktól, köztük a milánói hullarabló bandától is, de egy legenda nem köpi szembe saját magát. Pavel Nedved a Juventusszal négy bajnoki címet (01/02, 02/03, 04/05 és 05/06), két Olasz Szuperkupát és egy Serie B bajnoki címet is nyert. Ő volt az a lobogó hajú srác, akinek a 20 méter már életveszélyes lövőtávolság volt. Aki nemcsak fizikailag volt bivalyerős, de a technikájára sem lehetett panasz.
Jöjjön itt egy összeállítás pályafutásának legszebb, legnagyobb góljairól. Szerintem könnyfakasztó, de számomra Nedved mindig a legnagyobb lesz. Külön felhívom a figyelmet a negyedik találatra (Deschamps mozdulata a kispadról!) és az elsőre. De az összes többire úgy emlékszem, mintha tegnap lőtte volna őket.
(A videó a képre kattintva nyílik meg - utána a kapcsolódó videókkal el lehet tölteni egy egész napot)