2006 után újra botrányok rázzák meg az olasz futballt: napról-napra új játékosok és csapatok neve merül fel a fogadási botránnyal kapcsolatban. Kevés a biztos információ, ugyanakkor rengeteg a találgatás, rémhír, összeesküvés-elmélet. Biztos kapaszkodót mi sem tudunk adni, de megpróbáljuk áttekinteni, amit eddig tudni lehet. Amilyen gyorsan jönnek az új hírek, lehet, hogy már estére elavultak lesznek a leírtak, netán egy-két dolgot meg is cáfolnak a friss információk. Szóval helyzetjelentés a scommessopoliról!
2006 után újra botrányok rázzák meg az olasz futballt: napról-napra új játékosok és csapatok neve merül fel a fogadási botránnyal kapcsolatban. Kevés a biztos információ, ugyanakkor rengeteg a találgatás, rémhír, összeesküvés-elmélet. Biztos kapaszkodót mi sem tudunk adni, de megpróbáljuk áttekinteni, amit eddig tudni lehet. Amilyen gyorsan jönnek az új hírek, lehet, hogy már estére elavultak lesznek a leírtak, netán egy-két dolgot meg is cáfolnak a friss információk. Szóval helyzetjelentés a scommessopoliról!
A háttér: a nyomozás hónapok óta tart, fogadási csalásokkal kapcsolatban az egykori kiváló játékos Donit és Signorit is elítélték. A jelenlegi botrány hátterében (mint ahogy az elmúlt évek legtöbb ilyen jellegű bűncselekménye esetében) a távol-keleti szervezett bűnözés áll. A magyar és az olasz hatóságok egybehangzó álláspontja szerint 5 egykori magyar futballista volt az üzlet európai regionális igazgatósága. (A nevüket könnyű megtalálni az olasz lapokban, vélhetően mindenki tisztában van azzal, kikről lehet szó. Kis segítség: egyikük öccse Szombathelyen ma is futballozik, míg a besározódott báty játszott többek közt az MTK-ban, illetve légióskodott Albániában.) Emellett a balkáni szervezett bűnözés is részt vett a csalások megszervezésében, lebonyolításában.
Az események a bajnokság vége felé kezdtek felgyorsulni: már több hete felmerült Conte neve is az ügyben, míg pár napja Bonuccit is szóba hozták a csalásokkal, Domenico Criscitot pedig a válogatott edzőtáborából vitték el kihallgatni. Utóbbi ki is került az EB-re készülő keretből. A rémhírekkel ellentétben Criscitot nem csukták le, a kihallgatás után szabadon engedték. Ellene a fő bizonyíték egy fénykép, amin Genoa játékosként az akkor lazios Scullival, két ultrával, és a szerb fogadási maffia két tagjával beszélget a Genoa-Lazio meccs előtt. Emellett a Lazio csapatkapitányát, Maurit, illetve Omar Milanettot is azzal vádolják, hogy részt vettek a meccsek manipulálásában.
Ezek azok az infók, amiket szinte mindenki ismer. Nézzük a juvés érintetteket. Elöljáróban érdemes leszögezni: az eddig hírek alapján szó sincs arról, hogy a Juventus mint klub érintett lenne az ügyben, így az is csak rémhír, hogy a csapatot kizárnák a BL-ből. Mind Conte, mind Bonucci esetében a Juventus előtti időszakot vizsgálják. Érdemes félretenni az összeesküvés-elméleteket azzal kapcsolatban is, hogy az egész mondjuk egy klub érdekeit szolgálná: vélhetően az olasz futball igen nagy része érintett, és szinte biztos, hogy mindenki rosszul kerül ki az ügyből.
Először a Contét érintő információkat tekintsük át. Az események kulcsszereplője Filippo Carobbio, a Siena egykori játékosa, aki lebukása után többeket, köztük Contét is megvádolt. Elmondása szerint a Serie B-ben játszott, 2-2-re végződött Siena-Novara meccs előtt Conte az öltözőben azt mondta játékosainak, hogy nem kell izgulniuk, a két klub megegyezett a döntetlenben. Carobbio szerint egy sima ikszet akartak, de Calaió rúgott egy második gólt, így a többgólos döntetlen lett a kényszerű megoldás. A nyilvánosságra került információk szerint eddig ő az egyetlen tanú Conte ellen. A napokban házkutatást tartottak Conténél, ahol lefoglalták a telefonját és másolatokat készítettek a számítógépe tartalmáról. (Érdekes, hogy bár Conte ekkor nem tartózkodott otthon, a telefonja otthon volt? Mindegy, a beszámolók szerint így volt, én meg nem voltam jelen az eseményekénél.) Mindezt azért tették, mert egy vallomás szerint (nem tudni, hogy Carobbioé, vagy sem) Conte kapott egy sms-t a fogadási maffia egyik tagjától a manipulációkkal kapcsolatban. (Mivel Conténak iPhone-ja van, így a számítógépen meglehetnek akár a régi sms-ek is a korábbi backup fájlokban.)
Ő a kulcsfigura: Filippo Carobbio
Conte természetesen tagadja a vádakat, és a klub is kiáll mellette. Rengetegen szóltak mellette, méltatva a győzni akarását, tisztességét. Azonban el kell mondanunk, hogy ezek a megnyilvánulások nyilván sokat jelentenek emberileg, de más jelentőségük nincs. Ami fontosabb, hogy az a kb. 20 ember, aki jelen volt a Siena-Novara meccs előtti eligazításon, Conte verzióját támasztja alá. Az edzőt egyelőre nem hallgatták ki - amit ő sérelmezett is, elmondása szerint ugyanis mielőbb tisztázni szeretné magát. Voltak, akik támadták őt amiatt, hogy sérelmezte az eljárást, mondván törvények felettinek tekinti magát. Érdemes azonban kicsit másképp megközelíteni az ügyet. Van egy emberi oldala az egésznek: ha bűnös, ha ártatlan, természetesen minél előbb szeretne túltenni ez egészen, nyilván úgy, hogy ártatlannak bizonyul. Másrészt mindenkire igaz, hogy a nyilatkozataiban igyekszik magát pozitívan megjeleníteni - főleg egy bűnügy nyomozása kapcsán. Azaz Contétól azt kaptuk, ami ilyenkor a logikus és elvárható volt, és ostobaság számon kérni rajta az elmondottakat.
Conte és Andrea Agnelli sajtótájékoztatója
Bonuccit azzal vádolták meg, hogy jelen volt egy étteremben tartott megbeszélésen, ahol három társával arról egyezkedtek, hogy megbundázzák az Udinese-Bari meccset. A csalás végül nem jött össze, mert a hazaiak elutasították a megkeresést (állítólag Simone Pepét hívták fel - ha ez igaz, ő is érintett lehet a botrányban) - legalábbis ennyit írnak a lapok. Bonuccit ki is hallgatták az üggyel kapcsolatban (bilincsről, lecsukásról szó sem volt) ahol a játékos saját értelmezése szerint tisztázta magát. A nyilvánosságra került információk szerint ugyanis betonbiztos alibije van az állítólagos megbeszélés időpontjára: éppen az U21-es válogatottnál volt. Az érintett meccs egyébként 3-3 lett, Bonucci nem volt közvetlenül benne a gólokban. A játékos maradt a válogatott keretben, amit sokan nem helyeselnek, mondván, hogy amíg véglegesen nem tisztázta magát, addig ne képviselje Olaszországot - és persze vannak, akik a felmerült vádat azonnal bizonyítottnak veszik, és azonnal szigorú büntetést követelnek.
Az a bizonyos Udinese-Bari
Itt érdemes kiemelni, hogy már az is bűncselekmény, ha valaki nem jelent egy csalási kísérletet - mint ahogy azt az eltiltott debreceni futballisták esete is mutatja. Azt se feledjük, hogy hozzánk csak a sajtó információi jutnak el, azaz simán lehetséges, hogy Conte és Bonucci ellen több bizonyíték is van. Az, hogy valaki ellen csak egy ember vall, nem jelenti automatikusan azt, hogy az az egy tanú hazudik - lehet, hogy a többiek tartanak össze. Mindezt azért írom, mert óvnék mindenkit az elhamarkodott következtetésektől: nagyon keveset tudunk az ügyben (ami így is van rendjén, egy folyamatban lévő nyomozásról van szó).
A botrány kiterjedését jelzi, hogy már Vierit is kihallgatták egy 2001-es meccs kapcsán, de szóba került egy 2009-es (vagy 2010-es?) Sampdoria-Napoli meccs is. Ez a meccs mutatja, hogy mennyire zavarosak az információk: a híradások még a meccs dátumát sem adják meg pontosan. (Azt írják, a meccs 2009. májusában volt, és Storari védte a hazaiak kapuját. Az igazság ezzel szemben az, hogy Storari csak egy évvel később játszott Genovában. Persze ezek a tévedések a lényeget nem befolyásolják, csupán annyit szerettem volna érzékeltetni, hogy sokan beszélnek össze-vissza, és mi nem nagyon vagyunk abban a pozícióban, hogy eldöntsük, mi az igazság.) Klubszinten a Bari és a Siena lehet a leginkább érintett, utóbbi esetében 7-8 mérkőzést vizsgálnak. A Siena esetében ráadásul a vádak szerint nem csak a játékosok, hanem az egész klubvezetés benne volt a manipulációkban. A Corriere dello sport információ szerint 22 klub (3 Serie A-s), és 61 személy (vezető, játékos, edző) érintett az eddig vizsgálatokban. 33 meccset vizsgálnak, 19 másodosztályút, két meccset az olasz kupából, és kettőt az amatőr csapatok számára kiírt Coppa Italia di Lega Pro sorozatból.
Érdekes gólöröm De Sanctistól - egyelőre nem tudni, ezt a meccset vizsgálják-e
A juvés érintettekkel kapcsolatban: én személy szerint hiszek mind a kettejük ártatlanságában, Conte kapcsán csak megismételni tudom azt, amit a "méltatói" elmondtak, leírtak. Ez persze csak az én meggyőződésem, nem ismerem személyesen Contét, nem voltam ott az öltözőben, amikor az állítólagos megbeszélés zajlott.
A bizalmam ellenére ugyanakkor úgy vélem (és ezzel tudom, hogy nem leszek népszerű), hogy ha Conténak nem sikerül megnyugtatóan tisztáznia magát, akkor erkölcsi kötelessége lemondani a Juventus edzői posztjáról (vagy felfüggeszteni a tevékenységét, ha lehet ilyet), hogy ne kelljen bizonytalanságban készülnie és játszania a csapatnak. Persze Conte távozása tragédia lenne: az ő személye kulcsfontosságú, és nem igazán látok olyan embert, aki pótolni tudná. A sajtó már meglebegtette Capello nevét, őt azonban a szurkolók biztosan meglehetősen ellenségesen fogadnák a 2006-os távozása után.
Magáról a botrányról: már egy ideje levegőben volt, hogy történni fog valami. Egyrészt a nemzetközi fogadási maffia egyre több bajnokságot próbál befolyásolni, így nyilvánvaló volt, hogy Olaszország sem marad ki. Lehet abban hinni, hogy másutt is csalnak, csak éppen ott nem derül ki, de ez csak találgatás: a tény viszont az, hogy Olaszországban biztosan manipulálták a meccseket, míg mondjuk a spanyoloknál vagy az angoloknál nem derültek ki ilyenek. Lehet, hogy náluk is lesz nyomozás, lebukás, lehet, hogy nem. Majd ha ott is lesz ilyen, akkor érdemes beszélni róla, addig csak az olasz események - és így a bűnök - relativizálását szolgálja az ilyesmi.
Másrészt az olasz bajnokság mindig is híres volt például az utolsó fordulók megjósolható eredményeiről, vagy furcsa módon olyan is elfordult, hogy a gólkirályjelölt(ek) a zárófordulólóban négy gólt lőttek (Gilardinoval kétszer is megesett, egyszer ugyanabban a fordulóban Lucarelli is végrehajtotta ezt a bravúrt). Szerintem ezek a négygólos meccsek megérdemelték volna, hogy a lefújás pillanatában azonnal elkezdjék vizsgálni őket. Konkrétabban: meggyőződésem, hogy bunda volt az összes ilyen meccs. De láthattunk olyan gyanús videókat is a közelmúltban, ahol úgy tűnt, hogy a védők és a támadók megbeszélték egy szöglet előtt, hogy mi lesz - és csodák-csodájára úgy is történt, ahogy azt ledumálták. (A beszélgetéseket szájról olvasva rekonstruálták.) Eddig soha senkit nem tiltottak el ilyenért...
A megtisztulást nehezíti a fogadási maffia nemzetközi volta. Egyrészt nehezebb felgöngyölíteni az ügyet, másrészt egy elkapott bűnöző helyére 10 másik áll. A probléma globális, azaz a kezelésnek is globálisnak kell lennie, különben nem lehet tartós eredményt elérni.
1982-ben és 2006-ban az olasz válogatott VB-t nyert egy-egy botrány után. Most EB- jön, és cinikusan abban reménykedhetnek az olasz hívek, hogy a történelem ismétli önmagát. Viszont az már most biztosnak látszik, hogy az amúgy is kisebb válságban lévő olasz futball belerokkan az ügybe. A végére alig lesz olyan klub, akinek egy-két játékosa ne lenne érintett. Óriási csapást jelent az egész eseménysorozat a calcio megítélésére, imázsára. Sokkal nehezebb lesz szponzorokat szerezni, neves játékosokat igazolni, de a tv-s jogok értéke is visszaesik majd. Ki tudja, mennyire lesz súlyos a csapás, és mikorra múlnak el a nyomai...