Hamarosan beköszönt a tavasz, így sokak szembesülnek a szokásos, ilyenkor jelentkező problémákkal: az elmúlt, hideg hónapok alatt felszedett pluszkilókkal. Mi a megoldás? Lapozás után megtudhatja az olvasó, miközben igyekszünk tévhitekkel leszámolni.
Hamarosan beköszönt a tavasz, így sokak szembesülnek a szokásos, ilyenkor jelentkező problémákkal: az elmúlt, hideg hónapok alatt felszedett pluszkilókkal. Mi a megoldás? Lapozás után megtudhatja az olvasó, miközben igyekszünk tévhitekkel leszámolni.
A fogyáshoz való hozzáállás általában elhibázott: az emberek fejében az a tévhit él, hogy keveset kell enni, aztán attól jól lefogyunk. Tévedés: lehet sokat is enni, sőt, kell is.
"Este hat után nem eszem" - ezt a mondatot sok embertől hallottam már: óriási tévút, nehogy bárki is rálépjen! A szervezetnek ugyanúgy szüksége van a táplálékra este 6 után is, mint bármikor máskor a nap folyamán. Az más kérdés, hogy jó, ha lefekvés előtt a szénhidrátot hanyagoljuk. A legelső mondatomban a "fogyás" szót használtam, pedig ez a kifejezés (a fogyókúrával együtt) nem helytálló. A helyes szó a "diéta" amelyre ne úgy gondoljunk, mint egy rövid időszakot átölelő étkezési programra: lehetőleg úgy álljunk hozzá, hogy hosszútávon ez fogja meghatározni az étkezésünket.
Mi a baj azzal, ha nem eszünk? Hiszen csökken tőle a testsúlyunk, nem? Ez teljesen jogos, a testsúly valóban csökken, csak éppen nem ez számít. Pontosabban a súly csak egyetlen adat, amelyet önmagában nem lehet értelmezni. Durvábbat mondok: még a magassággal együtt sem lehet értelmezni. Elterjedt az a közkeletű marhaság, hogy annyi kg-ot kell nyomnunk, mint amennyi a 100 cm-en felüli testmagasságunk. Tehát, ha 110 cm-esek vagyunk, akkor 10 kg az ideális súlyunk. Ha meg 185 centisek, akkor 85 kg. Ez a testtömegindex, ami viszont alig jó valamire. Ami számít, az a testzsírszázalék. És itt jön be az a probléma, amikor nem eszünk.
Ugyanis, ha nem viszünk be megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot, akkor a testünk kétségbe esik. Keresi a tápanyagot, azt a keveset, amelyet viszont megtalál, azonnal raktározza. Mi a raktározás mechanizmusa? Hát, a zsírosodás. A szegény kis kiéhezett, koplaltatott testünk mindent zsírrá alakít. Ennek az lesz a furcsa következménye, hogy testsúlyban csökkenünk, de a testünk zsírosabbá válik. A fogyás (és ezért nem helyes ez a kifejezés, ha az egészséges táplálkozásról beszélünk) az izomból fog történni.
Óriási hibát követnek el azok, akik léböjtkúrák, meg 90 napos (úgynevezett szétválasztó) diéták (sajnos ez test és lélekromboló őrület a "diéta" nevet kapta) által vezetett, vakvágány felé rohanó szerelvényre szállnak fel. Az egészségüket kockáztatják. Ezek a programok nem a kiegyensúlyozott táplálkozásra épülnek, hanem a nagy büdös semmire. Nem akarok bővebben kitérni rájuk, a 90 napos sajnos túlságosan népszerű ahhoz, hogy szembeszállhassak vele, ennek a diétának (?) a hívei különösen agresszívek (és pont a táplálkozásuk miatt feszültek).
Főleg a nők körében terjedt el a gyümölcs korlátlan zabálása. Mondván, hogy az egészséges. Van, aki erre építi az étkezését. Pedig ezzel is óvatosan kell bánni, a gyümölcscukor gonosz kis törpe, ezért gyümölcsöt csak mértékkel fogyasszunk!
Lehetőleg teljes kiörlésű gabonát, halat, csirkét (praktikusan csirkemellet), pulykát (pulykamellet), rizst, zöldségeket, zabpelyhet (ne müzlit!) együnk, a telítetlen zsír mehet nyugodtan (az oliva- vagy lenmagolaj jó választás), gomolyatúró és sovány sajt szintén. Ha ezen alapvető instrukciók alapján változtatunk az étkezésünkön, hamar meglesz az eredménye. Még akár mozgás nélkül is.
A mozgás azonban kell, hogy az izmainkat stimuláljuk, hogy a tüdőnket megdolgoztassuk, hogy a vérkeringést serkentsük. Figyelem, fontos információ: hiába futjuk körbe a Kerekerdőt naponta, ha az étkezésünk nincs rendben. Sajnos sokan izzadnak - az alakformálás reményében - az edzőtermekben, eredmény nélkül: a titok nyitja az, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe. A normális étkezéssel az izmaink gyorsabban fejlődnek, és a zsírosodás is megáll. Az egyik legnagyobb lufi az, amikor - a helyi zsírégetés reményében - egyesek őrült módon hasedzéseket végeznek, abban bízva, hogy önmagában ezzel eredményt lehet elérni. Zsákutca!
Aki izmosodni szeretne, annak nem árt, ha növeli egy picit a fehérjebevitelt: a normális fehérjebevitelnek kb. 1 g/testsúly kg-nak kell lennie (tehát egy 50 kg-os embernek 50 g fehérje kellene), ha intenzíven sportolunk, akkor ezt lehet másfélszeresre, vagy kétszeresre is növelni. Akinek a veséjével probléma van, vagy fehérjeallergiás, az lehetőleg ne növelje a normális mértéket. Az extrém mértékben magas fehérjebevitel (mondjuk olyan 5g/kg) még az egészséges vesét is túlterhelheti, úgyhogy túlzásokba se essünk.
Aki edzőterembe jár, az lehetőleg szabadsúlyokkal dolgozzon, a gépek használatát - bár nagyon praktikusak és kényelmesek - szorítsuk minimálisra. Nem kell siettetni a súlyok növelését, mert az könnyen sérüléshez vezethet. Éppen az ilyen bajok elkerülése végett kihagyhatatlan az edzések előtti nyújtás, ezt ne spóroljuk meg. A gyakorlatokat nyugodtan végezzük, ne rángatózzunk a súlyokkal: egyrészt hülyén néz ki, másrészt szabálytalan mozdulatsort eredményez, amiért ugyan nem diszkvalifikálnak minket (hiszen a teremben nincsenek pontozóbírák), de nem fejlődik rendesen a megdolgoztatni vélt izmunk, és így is bejöhet a képbe egy sérülés. Ne vigyük túlzásba az edzést, mert az izom a gyakorlatok folyamán csak a feladatot kapja meg, a végrehajtás - azaz az izom fejlődése - a pihenés alatt indul be. Úgyhogy legyenek pihenőnapok beiktatva, heti 3-4 edzés elég.
Mindenféle mozgás nagyon hasznos, akár egy intenzívebb félórás séta is sokat jelent - ez tulajdonképpen zsírégető folyamatokat indíthat be a szervezetben. A zsírégetés szempontjából a tempósabb gyaloglás, vagy a kocogás a jó választás, az ennél keményebb tempó túlzottan megterheli a szervezetet, és ekkor már az izomból is veszíthetünk.
Mindenki gondolja meg, hogy mennyit ér az egészsége. Gondolkodjon el azon, hogy nem lehet holmi turbódiétákkal és izomstimuláló(nak hívott) övekkel eredményt elérni. Aki hosszú évekig egészségtelenül táplálkozott, annak nem jöhet el a megváltás egy pár hét alatt. Szépnek - mint amilyen benito - születni kell, az izmos és feszes testért - mint amilyen Cristiano Ronaldóé - meg kell dolgozni. Másképp nem megy.