bntemp

bntemp

Egy csodálatos kupagyőzelem

2011. március 05. - s4tch

A 90-es évek elején a Milan nagyjából az volt, mint ma a Barcelona: főleg a melegek szurkoltak nekik. A Capello-féle betonbiztos védekezés hatékony támadójátékkal történő ötvözése esztétikailag és eredményességben is egy egészen más színvonalat jelentett. A melegek pedig különösen érzékenyek az esztétikumra, ezért lógtak fürtökben az akkori Milánon, és lógnak ma a Barcelonán. 1992 április 15-én a verhetetlennek tűnő milánóiak az Olasz Kupa elődöntőjének 0-0-ás első meccsét követően érkeztek a torinói visszavágóra.

A Hágai Nemzetközi Bíróság 1992. április 15-én döntött arról, hogy a Lockerbie-merénylet miatt helybenhagyja az ENSZ-szankciókat Líbia ellen, így bekövetkezett az arab ország teljes elszigetelése. Ugyanaznap este, a Stadio Delle Alpiban Amendolia játékvezetésével 57.354 néző (a bérletek csak a bajnoki meccsekre voltak érvényesek!) előtt elkezdődött a Juventus-Milan kupaelődöntő, az alábbi összeállításokkal:

Juventus: Peruzzi - Marocchi, Conte, Kohler, Julio Cesar, Galia, Reuter, Schillaci, Corini, Casiraghi.

Milan: Antonioli - Tassotti, Gambaro, Ancelotti, Costacurta, Baresi, Fuser, Rijkaard, Serena, Donadoni, Massaro.

Hiányzók mindkét oldalon voltak: a Juvéból Baggio, a Milánból Van Basten, Gullit, Maldini és Simone. Első perctől kezdve a Milan irányította a játékot, a Juventus - az első meccs kedvező eredménye ellenére - egyáltalán nem kezdeményezett. A Juve pokoli 20 percet élt meg, a vendégnyomás már-már elviselhetetlenül nehezedett Trapattoniékra.

Aztán eljött a 21. perc: Julio Cesar végzett el szabadrúgást, a labda Casiraghi elé pattant, aki beadta, érkezett Schillaci, és kifacsart testtartással a kapuba fejelt (1-0). A gól felbátorította a Juvét, de nem sokkal a gól után óriási esélyt kapott a Milan: Kohler szabálytalankodott Serenával szemben a 16-oson belül. Tizenegyes! A kispadon ülő Tacconi azonnal az oldalvonalhoz rohant, és utasításokkal látta el Peruzzit. A büntetőt Baresi végezte el, de az erős lövést Peruzzi kivédte.

Toto örül, Reuter és Carrera szintén - megvan a vezetés!

A büntetőt követően a Juventus veszélyesebbé vált a szünetig, de onnan még 45, kegyetlen perc várt a csapatra: a 75. percig a Juventus a vártnál többször átjátszotta a hihetetlenül erős Milan-védelmet (egyszer, egy 16-oson belüli Baresi-kezezést elengedett a játékvezető), aztán az utolsó negyedórában óriási fölénybe kerültek a vendégek, de nem tudták belőni a továbbjutást jelentő gólt. A meccs durva volt, kilenc sárga lap mellett egy páros kiállítás is született, mivel a 89. percben Kohlert és Tassottit is leküldte a pályáról Amendolia. A párosítás előtt még lehetetlennek tűnő végkimenetel bekövetkezett: a Juventus kiütötte a Milant.

Angelo Peruzzi ekkor volt 22 éves, és még csak Tacconi helyetteseként fungált: "Óriási öröm volt számomra, hogy Stefano gratulált nekem a meccs után. Tudom, hogy ő az első számú kapus, és a hétvégén már a kispadon fogok ülni." Tévedett, mert pár napra rá, a Roma ellen idegenben (1-1) is ő állt a kapuban. Majd az idény összes tovább meccsén is - Tacconi pedig 1992 nyarán távozott a Juvétól.

Ez a meccs több volt egy egyszerű kupaelődöntőnél: a Canale 5 adta a találkozót, és 11 millió 615 ezer tévénéző figyelte az eseményeket (ez az adott idősávban tévézők 41% volt). A felfokozott hangulatot jól jellemezte, hogy Adriano Gallianit gyakorlatilag ki kellett menekíteni a lefújást követően a VIP-páholyból. Franco Baresi nyilatkozata sem tompította az ellentéteket: "Nem értem a Juventus-szurkolókat: hogyan lehetnek elégedett a csapatukkal, amelyik így játszott?" A Milan az 1991-1992-es szezon során - bár a bajnokságot simán behúzta - négy meccsből egyszer sem győzte le a Juvét.