Botrány, botrány hátán. Nincsenek jó híreink, a hétvégi mérkőzés előtti múltidézős felvezetés sem a szép gólokról és a ragyogó egyéni teljesítményekről fog szólni.
Hanem az erőszakról. És egy szövetségi döntésről. Már megint. Ígérjük, előbb-utóbb leállunk a témáról. 1987. november 22-én a Cesenát fogadta a Juventus.
Botrány, botrány hátán. Nincsenek jó híreink, a hétvégi mérkőzés előtti múltidézős felvezetés sem a szép gólokról és a ragyogó egyéni teljesítményekről fog szólni.
Hanem az erőszakról. És egy szövetségi döntésről. Már megint. Ígérjük, előbb-utóbb leállunk a témáról. 1987. november 22-én a Cesenát fogadta a Juventus.
Az 1987-1988-as szezon a Juventus 1986 és 1994 közötti szürkébb bajnoki szereplést hozó idényei közül volt az egyik. Ez valóban egy szürke csapat volt: Platini a nyáron visszavonult, és ugyan végre valahára megérkezett Torinóba Ian Rush, de angliai önmagához képest szinte semmit nem nyújtott. A 9. forduló előtt a Juventus a 4. helyen állt, 10 pontot gyűjtve, néggyel lemaradva a listavezető Napoli mögött. A Cesena a 12. volt, 5 ponttal. A Comunalében a Bariból érkező Paparesta vezetésével, 25.244 (reklamálásra kiegészítve: körülbelül 14 ezer bérletes és 11 ezer fizető) néző előtt, így álltak fel a csapatok:
Juventus: Tacconi - Favero, Cabrini, Bonini, Brio, Scirea, Alessio, Magrin, Rush, De Agostini, Laudrup, Marchesi.
Cesena: Rossi - Cuttone, Armenise, Bordin, Cavasin, Caramicola, Bianchi, Sanguin, Lorenzo, Di Bartolomelei, Rizzitelli, Bigon.
A krónika
2. perc: Magrin szabadrúgását tolta szögletre Rossi.
5. perc: Cabrini szabadrúgása visszapattant a sorfalból, Scireához került a labda, aki 20 méterről a kapufát találta el.
16. perc: Cabrini lövése kevéssel kerülte el a kaput.
45. perc: egy kontratámadás után De Agostini lőtt kapura, a labda a kapufát súrolta.
54. perc: Laudrup jobboldali beadását Brio pár lépésről a kapuba fejelte (1-0).
Brio először...
61. perc: Lorenzo elől Tacconi kifutva mentett.
70. perc: Laudrup rázta le Cuttonét, az öt és feles baloldaláról beadott, az akciót követő Brio egy lépésről az üres kapuba passzolt (2-0).
...és másodszor
74. perc: Di Bartolomelei szabálytalankodott Laudruppal szemben a 16-oson belül, a jogos büntetőt Magrin erőtlenül végezte el, Rossi védett.
76. perc: Bianchi passzolt Rizzitellihez, aki 11 méterről a kapuba emelt (2-1).
91. perc: Lorenzo lövését bravúrral védte Tacconi.
"Hol itt a hiba? A Juventus nyert, a tudósítás alapján jogosan. Hol van a várt erőszak? Hát ezért kezdtem el olvasni ezt a posztot?" - háborodhat fel jogosan a blogunkat figyelemmel kísérő érdeklődő. Most eláruljuk, hogy mi történt.
Izgalmas szünet
A félidők közötti szünet általában unalmasan szokott telni, ezen a Juventus-Cesenán azonban nem így történt: a szünet hozta el az izgalmakat. A Stadio Comunaléban a játékteret és az öltözőt egy nagyon hosszú, vászonból készült, mozgatható folyosó kötötte össze. Amikor a játékvezető lefújta a félidőt, a focisták megindultak befelé. Pár másodperccel később egy villanásra és robbanásra lett figyelmes a közönség: a nézők közül valaki egy nagy hangerejű petárdát dobott a mobilfolyosó külső oldalához. A folyosó belső oldalán épp a Cesena egyik játékosa, Sanguin sétált el, aki a robbanás után összeesett. Azonnal kivizsgálásra szállították. A torinói Molinette kórházban végül megállapították, hogy kisebb koponyasérülést és sokkot szenvedett el, estére saját lábán távozhatott.
A reakciók és a következmény
Az újságok másnap már arról írtak, hogy a Juventus keresztet vethet erre a két pontra. "Brio duplázott ugyan, de egy idióta miatt mindez hasztalan marad" - szólt az egyik tudósítás. A szituáció egyértelműnek tűnt, és abban az idényben már egy hasonló eset miatt (a Pisa-Napoli meccsen a Renicát, a vendégek játékosát találta el egy petárda a szünetben) a vétlen csapat számára megítélte a két pontot a szövetség, 2-0-ás gólaránnyal. A Juventus szerint Sanguin reakciója eltúlzott volt. Cabrini az eset közelében tartózkodott: "Láttam ahogy összeesik. Azt viszont nem tudom megérteni, hogy a robbanástól ugyanolyan távolságra lévő öt ember közül négynek semmi baja nem lesz, egy pedig a kórházban köt ki. Kissé túljátszotta a dolgot." a Juventus vezetőségének a nevében Vittorio Chiusano szólalt meg: "A pályán kiharcoltuk a győzelmet, mi nem a zöldasztalnál küzdünk meg érte" - nekünk pedig közben eszünkbe jut a Calciopoli. Lugaresi, a cesenai klub elnöke: "Ez az esemény a sport végét jelenti. Egyértelmű, hogy mi szenvedtünk kárt a mai napon." A Cesena edzője az az Alberto Bigon volt, aki az ominózus Milan-Juventus mérkőzésen a hazai csapat színeiben focizott: "A pályán voltam akkor, és Anastasi fejbedobása után 2-0-al a Juventusnak ítélték a két pontot, pedig ott még vezettek is. Úgyhogy nem értem, hogy miért kell itt polemizálni. Sanguin olyan helyzetbe került, hogy nem folytathatta tovább a játékot." Bianchi, a Cesena játékosa szintén a közelben tartózkodott: "A robbanástól én is megszédültem, homályos lett a látásom, de mindenképpen folytatni akartam." Sanguin meg valószínűleg semmiképpen sem. Ő így nyilatkozott: "Azt hiszem, hogy jobbról érkezett a robbanás, a nyakamban olyan fájdalmat éreztem, mintha kést döftek volna bele. Aztán nem emlékeztem semmire, az öltözőben ébredtem fel. Nem hiszem, hogy ellenem irányult a támadás, ez volt életem első meccse Torinóban, a Juventus ellen."
"Mellettem robbant fel a szerelembomba" - Sanguin, távozóban a kórházból
A Juventus vezetősége megpróbálta a Pisa-Napoli meccshez képest megkülönböztetni ezt az eseményt. Szerintük jelentős eltérés, hogy akkor valóban eltalálta a petárda a nápolyi játékost, akinek vérzett is a feje. Közben Sanguint már otthon, Cesenában is megvizsgálták másnap, és enyhe, átmeneti halláskárosodást állapítottak meg nála.
A szövetség végül - a várakozásoknak megfelelően - a Cesenának ítélte meg a győzelmet, 2-0-ás gólkülönbséggel. Az addig is bukdácsoló Juventus pedig ezen a ponton végleg elveszítette az esélyét a bajnoki címre.
Ez volt a heti múltidézőnk, legközelebb igyekszem egy csendesebb összecsapást kiválasztani az aktuális bajnoki felvezetőjének.